Makalelerim

Narsist İnsanlar

Narsist insanları kısaca tanımlamak gerekirse, sadece kendini düşünen, empati yeteneğinden yoksun...

18.12.2022

Fiziksel aktivite ve iyi oluş (Wellbeing)

Fiziksel aktivitenin iyi oluş üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

13.07.2022

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Belirgin bir probleme sebep olan, zamanınızın boşa harcanmasına yol açan, kişinin günlük işlerini, mesleki veya eğitimle ilgili işlevselliğini, genel ...

18.03.2022

Çocuğuma ölümü nasıl anlatırım ?

Çocuğa ölümün yaşamın sonu olduğu söylenmeli. Ölüm yerine, “uyumak”, “hasta olmak” ya da “uzaklara gitmek” gibi kelimeler kullanılmamalı.

04.02.2022

Evlilikte Aldatma

Dünya sağlık örgütünün çalışmalarına göre evlilikleri krize sokan ona yakın temel neden var. Bunlardan sadece birinden bahsedeceğim bugünkü bu da evliliklerin bitmesinin başlıca nedeni olan evlilik dışı ilişki.

20.12.2021

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi, onların psikolojik gelişimleri açısından önemli bir yer tutmaktadır.

18.11.2021

Türkiye'de Cinsellik

Cinsellik; beden ve ruh sağlığımız için önemli ayrıca duygusal olarak bütünlüğü sağlayan haz verici bir eylemdir. Haz verici olmasının yanı sıra amacı türlerin devamını sağlamaktır.

09.10.2021

Çocuklarda Kaygı

Çocukluk yılları insan hayatının en hızlı gelişim yıllarıdır. Bu yıllarda fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimin temelleri atılır.

12.09.2021

Doğum Sonrası Depresyon

Kadınlar, doğum sonrasındaki ilk bir yıl içinde psikiyatrik hastalıklar (anksiyete bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluklar, depresyon, psikoz) açısından anlamlı bir risk altındadır.

20.08.2021

Mutluluk Avuçlarınızın İçinde mi ?

Hayatta herkes mutlu olmak ister. Mutluluk bir kelebek misali uçarak gelip avuçlarınıza konan bir şey olmamakla birlikte, “mutlu olmak” da ulaşılması gereken bir amaç değildir. Bir işin ya da bir eşin sizi mutlu etmesini bekleyemezsiniz. Siz amaçlarınızı gerçekleştirebildiğiniz ölçüde mutlu olursunuz.

09.07.2021

Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen kasların istemsiz kasılması sonucu cinsel birliktelik engellenir. Bu kasılmaları kadın kendi isteği ile yapmaz dolayısıyla kendi isteğiyle de kasılmaları geçiremez.

23.06.2021

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi bireyin ruh sağlığına ve yaşamına ilişkin sorunlarının, uzman bir terapist eşliğinde çözümlenmesi sürecidir. . Kişilerarası ilişkileri olgunlaştıran, duygusal çatışmaları ve davranışsal problemleri çözümleyen, bunlardan doğan kaygı ve stresi azaltan, ruhsal uyum düzeyini artıran ve ruh sağlığının korunmasını amaçlayan tüm teknik ve yöntemlere psikoterapi denilebilir.

16.06.2021

Koronavirüs (COVID-19) Salgını ve Psikolojik Etkileri

Tüm dünyada Pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle yaşanan zorluklar, riskler ve belirsizlikler ülkemizde de birçok insanı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilemeye devam etmektedir.

02.06.2021