Narsist İnsanlar

Narsist insanları kısaca tanımlamak gerekirse, sadece kendini düşünen, empati yeteneğinden yoksun, başarı elde edebilmek için her türlü insanı harcayabilen, kontrolü daima kendilerinde tutmak isteyen, dikkat çekici olmayı tercih eden, egoları yüksek, herkes tarafından beğenilme isteği olan, duygularını insanlara yansıtmayan,kolay saygısızlaşabilen insanlardır. Narsistler ne kadar yükseğe çıksalar da doyuma ulaşamazlar. Her zaman kendilerinin üstündeki insanları kıskanabilir ve bir adım daha üstüne çıkmayı isterler. Aslında onay almayı, yaptığı işlerin takdir edilmesini çok isterler. Hayat boyu sevilme ve beğenilme arzuları vardır. Bilinenin aksine Narsistler özgüven sahibi değillerdir ve bunu kapatmayı egolarıyla sağlayabilirler. Tam tersi içlerinde değersizlik duyguları yatar. Nasistler , Lider olmayı severler çünkü böylece insanlara dediklerini yaptırabilir ve destek görmeye sürekli olarak duydukları ihtiyacı giderebilirler. Kendilerinden başkasını düşünmediklerinden dolayı duygusal ilişkilerinde başarısız olurlar. Karşısındaki adamın / kadının duygularını önemsemezler.


Güney Alabama Üniversite’nden psikolog Joshua Foster ve Georgia Üniversite’nden W. Keith Campbell, narsisistler partnerlerinin ilişkiye sadık olduklarını düşündüklerinde aldatmaya daha meyilli olduklarını keşfetti.

Ayrıca partnerini alışık olmadığı cinsel arzularında yönlendirmeyi severler. Mutlaka istediği cinsel doyumu alması gerekiyor. Partnerinin farklı cinsel fantezileri istememesi onun için önemli değildir, kendisinin istemesi yeterlidir. ( Empati yoksunluğu)

Genellikle çocukluk döneminde ebeveynleriyle olan bağlarında çok takdir edilmiş, her istediği yapılmış ancak aynı zamanda ihmal edilmişlerdir. Kültürden kültüre oranları değişebilir bir durum. Örneğin Alanya'dan örnek vermek gerekirse toplumsal baskının fazla olduğu ve yerli alanya halkının birbirleri arasındaki rekabetin narsistlik özellikleri arttırdığını düşünüyorum. İlişkilere dönmek gerekirse, narsist insanlarla ilişki yürütebilir misin? Eşin veya sevgilin bir narsist mi? Eğer narsist insanla henüz bir yola çıkmadıysan yol yakınken geri dön. Senin o narin duyguların narsist insanla başa çıkabilir mi? Çıkabilir deme. Biz kadınlar duygusal insanlarız, sevgi ve ilgi görmek önemsenmek isteriz. Narsist insanlar bunları önemsemezler. Biten evliliklerin çoğu narsist adamlar yüzünden gerçekleşiyor. Çünkü kadını içten içe değersizleştiriyorlar. Sana değer veren , fikirlerini önemseyen, seni el üstünde tutacak kaliteli adamlar&kadınlarla olmak gerekirken narsistle yola çıkmak sadece seni yıpratacaktır. Şunuda belirtmem gerekirse , dişi enerjisi yüksek olan daha narin sakin olan kadınlar genelde hayatına narsist adamları çekiyorlar. İçlerinden gelen o korunma içgüdüsünü, sahiplenilmeyi seven kadınlar mutlaka hayatlarında en az 1 kez narsist adamla karşılaşmıştır. Biraz dikkat ederseniz narsist yapıdaki bir adamın eşi tam tersi daha sakin ve daha narindir. Görüşmek üzere.Günlük hayatla baş edebilme becerilerini geliştirmek, değişim süreçlerinde kendi koyduğunuz hedeflere ulaşabilmek ve kendi bilişsel kaynaklarınızdan daha iyi yararlanabilmek istiyorsanız… terapi desteği almayı düşünmelisiniz.

Uzman Klinik Psikolog Bahar YASİN